Konferencja odbędzie się 17.03.2018 roku w Atheneum Gedanense Novum (Gdańsk, al. Zwycięstwa 41/42) w sali prof. Olgierda Narkiewicza.
Choroby autoimmunizacyjne stanowią coraz większe wyzwanie dla współczesnej medycyny. Liczba pacjentów obciążonych tymi schorzeniami rośnie, a wiedza akademicka na temat żywienia w poszczególnych schorzeniach miesza się w świadomości społecznej i personelu medycznego z dowodami anegdotycznymi.
Mimo wzrastającego zapotrzebowania na rzetelne informacje w tym temacie, w programie studiów zarówno Wydziału Lekarskiego i kierunku Dietetyka temat żywienia w chorobach autoimmunizacyjnych jest rzadko poruszany. Według licznych doniesień naukowych odpowiednie zalecenia dietetyczne mogą stanowić element nie tylko profilaktyki, lecz także postępowania terapeutycznego.
Konferencja ma na celu z jednej strony przypomnieć mechanizmy patofizjologiczne stojące za wybranymi chorobami autoimmunizacyjnymi, by dać uczestnikom lepsze zrozumienie możliwości i znaczenia interwencji dietetycznych u pacjentów obciążonych schorzeniami autoimmunizacyjnymi, z drugiej zaś strony odnieść powyższe koncepcje do praktyki klinicznej. Zgodnie z duchem współczesnej medycyny – medycyny opartej na faktach – naszą intencją jest popularyzacja i wdrażanie do praktyki osiągnięć Evidence-Based Nutrition.
Honorowy patronat Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. dra hab. Marcina Gruchały.